Core Çalışması Nedir? Neden Gereklidir?

Vücut geliştirme egzersizleri içerisinde yer alan core çalışması; ihmal edildiğinde başta bel bölgesi ağrıları olmak üzere sporcuların birden çok sorun ve rahatsızlık ile karşılaşmasına neden olan vücut geliştirme antrenmanları arasında bulunuyor.

Öyle ki core çalışmasını ihmal eden sporcular arasında kolaylıkla sakatlanan ve bel bölgesinde kas spazmları yaşayanlar da yok değil. Üstelik core çalışmasına yeterince önem verilmeyen vücut geliştirme antrenmanları; sporcunun ileriki süreçte bel fıtığı ile karşılaşmasına bile neden olabiliyor.

Peki, Core Çalışması Nedir?

core egzersizi nedir

 

  • Spor dilinde core bölgesi, vücudun ön kısmında bulunan alt ve üst karın kaslarını, üst karın kaslarının yakın çevresinde bulunan seratusları, alt karın kası çevresindeki oblikleri ve sırtımızın bel ve boyun kısmı arasındaki kas gruplarını kapsıyor.
  • Kısacası core bölgesi; vücudumuzun merkezini ifade ediyor ve core çalışmasını içermeyen vücut geliştirme egzersizleri; sporsal dayanıklılık seviyesinin düşük olmasına neden oluyor. Üstelik core çalışması, postürümüzün düzgün kalmasına da olanak tanıyor.

 

 

core egzersizi nedirCore Çalışması Neden Gereklidir?

  • Core çalışması ile bel ve karın bölgesi güçlendirilmediğinde karın kasları gevşiyor, öne doğru sarkıyor ve kişinin duruş çizgisi bozuluyor.
  • Duruş çizgisinin bozulması da bel fıtığına kadar uzanan karın spazmlarına ve bel ağrılarına öncülük ediyor.

Core Çalışmasında Nelere Dikkat Etmeli?

  • Karın kasları; kolay yorulabilen bir kas olduğundan aynı hareketleri sürekli olarak yapmamak gerekiyor.
  • Core çalışmalarının tek başına karın kaslarının oluşumuna yardımcı olmasını da beklememelisiniz. Aynı anda dengeli beslenme ve diğer aerobik hareketlere de spor programınızda yer vererek, karın kası oluşumunu hızlandırabilirsiniz.

Vücut geliştirme ile ilgileniyorsanız; sizlerin de core çalışmalarını ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir