Core Bölgesini Çalıştıran 4 Egzersiz

Vücudun tüm orta bölgesini ifade eden core bölgesi, çalıştırması güç ama şart olan bölgelerden biri. Core bölgesinin güçlü olması hem egzersizlerden alınan verimi artıracak, hem postürünüzü düzeltecek hem de egzersizler esnasında olası sakatlıklara karşı sizi koruyacak. Ayrıca core egzersizleri sayesinde harika karın kaslarına da sahip olabileceksiniz.

Core Bölgesi Kuvvetlendirme Hareketleri

1 . Side Plank Rotation

Side plank pozisyonuna geçin. ( Side plank nasıl yapılır? ) Gücünüzü ve dengenizi sağladıktan sonra havada olan eliniz ile bir aşağı bir tekrar havaya olacak şekilde rotasyon sağlayın. Bu esnada yine üst kısımda olan bacağınızı da kolunuz ile koordineli olarak bir öne bir de arkaya hareket ettirin. Kalçadan kıvrım yapmaya özen gösterin, altta kalan bacağınızın ve yeri destekleyen kolunuzun pozisyonunun bozulmamasına dikkat edin. Ardından hareketi diğer tarafınız için de uygulayın.

Hareketi her iki tarafınız için de 15 kez tekrar edin.

2 . Stretch Cross Jumping Jacks

core-bolgesi-guclendirme-egzersizleri

Egzersize ayakta düz bir şekilde durarak başlayın. Hafifçe zıplayarak aykalarınızı omuz genişliğinde açın ve kollarınızı iki yana kaldırın. Ardından zıplayarak görseldeki gibi bacaklarınızı ve kollarınızı çaprazlayın. Tekrar zıplayarak A pozisyonuna dönün.

Hareketi 15 x 2 set halinde tekrarlayın.

3 . Plank Jump ins

Harekete klasik plank pozisyonunda başlayın. Ağırlığınız kol ve omuzlarınızda olsun. Kol, boyun ve omuz duruşunuzu bozmadan zıplayarak bacaklarınızı kalça altına getirin. Ardından tekrar zıplayarak plank pozisyonuna dönün.

Egzersizi 2 x 5 set halinde tekrarlayın.

4 . Leg Lifts

Core bölgesi egzersizlerinden bir diğeri de leg lifts hareketi. Matınızın üstüne sırt üstü uzanın. Ellerinizi mekik pozisyonunda başınızın yanlarına alın ve omuzlar ile birlikte yavaşça yerden kaldırın. Baş ve boyun pozunuzu hiç bozmadan, iki ayağınızı birleştirerek yerden yavaşça kaldırın.

Ardından bacaklarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlayın. Bacaklarınız yere değmesin, başınız da yere düşmesin. Beliniz yeri destekliyor olsun.

Egzersizi 15 tekrar halinde yaparak sonlandırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir