Core Bölgesi Nedir?

Spor yapanların sıkça duyduğu core bölgesi, gövdeyi ve gövde iskeletini bir arada tutan kas grubuna verilen isimdir. Vücudun; ön yan ve arka tarafını ifade eden core bölgesi sadece karın değil, vücudun sırt kısmı da dahil olmak üzere tüm orta bölgesini ifade eder.

Core Bölgesi Kasları Nelerdir?

core-bolgesi-nedir

  • Tüm karın kasları
  • Oblik adı verilen yan karın kasları
  • Bel ve boyun bölgesi arasındaki, omurgayı dik tutan tüm diğer kaslar

Core Bölgesinin Önemi

Core yani çekirdek bölgesinin güçlü olması, hem sağlıklı bir postür, hem de olası sakatlıkların önüne geçmek için oldukça önemli. Core bölgesi egzersizleri diğer egzersizlere göre bir nebze daha güç olsa da bu bölgeyi çalıştırmadan apılan egzersizler size bazı problemler yaratabilir.

  • Core bölgesi güçlendikçe daha sağlıklı bir postüre sahip olursunuz. Duruş bozuklarınız düzelir, bel ağrıları azalır, kamburluk azalır.
  • Sakatlıklardan korunursunuz. Daha güçlü bir core bölgesi olası eklem sakatlıklarını önler.
  • Sporsal dayanıklılığınızı artırır.

Core Bölgesi Çalışmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

1 . Çekirdek bölgenizi çalıştırırken aşırı tekrarlardan kaçının. Uzun süre boyunca yapmayıp da bir anda yüzlerce tekrar yapmak yerine bunu günlere bölerek uzun vadeli küçük tekrarlar halinde yapın.

2 . Core hareketlerinin tek başına karın yağlarını erittiğini düşünmek yapılan hatalardan biri. Core egzersizlerinin yanına ekstra karın egzersizleri de ekleyerek çalışmalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir