Burpee Kadar Etkili Egzersizler

Sırt, göğüs ve kalça gibi vücudun önemli kaslarını çalıştıran burpee egzersizi yorucu olduğu kadar da etkili bir egzersiz. Ancak bu egzersize ikame farklı egzersiz çeşitleri arıyorsanız aynı seviyede ve etkide olan aşağıda verdiğimiz egzersizleri de programınıza dahil edebilirsiniz.

Burpee Kadar Etkili Egzersizler

Combo 1: Jumping Jacks + Squat With Curl to Overhead Press

Jumping Jacks : Jumping jacks egzersizi için matınızın üzerinde ayakta düz bir şekilde durun.  Bacaklarınız hafif aralık olsun, kollarınız ise düz yanlarınızda olsun. Ardından aynı anda zıplayarak bacaklarınızı omuz hizasından biraz daha fazla açın, kollarınızı ise yanlardan havaya başınızın üzerine kaldırın. Tekrar aşlangıç pozisyonunuza geri dönüp, hızlı tempo ile egzersizi tekrar edin.

Squat With Curl to Overhead Press : Avuçlarınız birbirine bakacak şekilde her elinize bir 3-10 kiloluk dambıl alın ve bacaklarınız kalça genişliğinde açık olarak ayakta durun. Dirseklerinizi omuzlarınıza kadar kıvırın ve dambılları kaldırın. Ağırlığınızı topuklarınıza verin ve dirseklerinizi tavana kadar ağırlıkları kaldırın. İndirirken aynı zamanda squat yapın ve kollarınızı düz bir şekilde indirin. Tekrar başlangıç pozisyonuna gelerek hareketi tamamlayın.

Combo 2: Frog Jumps + Plank Jacks

Frog Jumps : Ayaklarınızın ayakları hafifçe dışa doğru olacak şekilde omuz genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde durun. Dizlerinizi bükün ve ayaklarınız arasındaki zemine sağ elinizle ulaşıncaya kadar kalçalarınızdan çömelin. Yere dokunun, sonra yukarı doğru zıplayın ve başlangıç duruşunda ayaklarınızla inin. Bu kez sol eliniz ile yere dokunun ve zıplayarak başlangıca geri dönün.

Plank Jacks : Plank pozisyonuna gelin. Kollarınız omuz hizasında olsun. Vücudunuz düz bir çizgi halinde olsun. Başınız öne baksın. Ayaklarınızı zıplatarak iki yana açın ve tekrar zıplatarak kapatın. Bu esnada vücudunuzun duruşunu bozmayın.

Combo 3: High Knees + Alternating Front Lunges

High Knees : High Knees hareketine başlamadan önce ayakta düz ve dik bir şekilde, kollarınız yanda durun. Dizlerinizi kalça hizasında yukarıya çekecek şekilde, tempolu hareketler ile yerinizde koşar adım ayak değiştirin. Kollarınızı da aynı esnada koşu yapar gibi dirseklerden kırarak hareket ettirin. Hareket boyunca göğsünüz açık ve omuzlarınız geride olmalı.

Alternating Front Lunges : Bacaklarınızı kalça genişliğinden biraz daha açık olacak şekilde açın ve kalçanızı sola döndürün. Omuzlarınızı kalçalarınız üzerine getirip dizlerinizi 90 derecelik açı ile eğin.  Ayaklarınızı dik konuma getirmek için bacaklarınızı düzleştirin, ayaklarınızı ve kalçalarınızı sağa çevirin ve bu kez sağ tarafa dönerek hareketi diğer tarafa tamamlayın.