Burpee Egzersizi Nedir? Nasıl Yapılır?

Burpee egzersizi sağlıklı bir şekilde yağ yakmak üzere geliştirilmiş kardiyo egzersizler arasında yerini almıştır. Bu egzersizdeki temel amaç belli kas gruplarına yoğunlaşmak, nabız hızını artırmak ve bu sayede sağlıklı bir şekilde kilo verirken biçimli bir vücuda kavuşmaktır.

Kökensel olarak Burpee’nin nereden geldiği tam olarak bilinmese de, Türkçe bir karşılığının olmadığını söylemek gerekiyor. Tahmince Burpee soyisimli birinden türetilmiş bir egzersiz biçimi. Özellikle 2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerinin vücudun direncini artırmak ve güçlenmek amaçlı olarak uyguladığı biliniyor.

Burpee egzersizi yine kolay görünen bir egzersiz çeşidi olmasına rağmen, aslında egzersizin devamlılığını sağlamak hiçte öyle kolay değil. Yalnızca 60 – 75 saniye içerisinde ciddi bir nabız elde edilebiliyor. Burpee egzersizini birkaç çeşitte incelemek mümkün.

Burpee Egzersizi Nasıl Yapılır?

Şınav Metodu :

Burpee egzersizi nasıl yapılır

Burpee’nin bu çeşidinde etkilenen temel kaslar omuz ve üst bacak olsa da, arka bacak, kalça ve baldır da çalıştırılır. Harekete ayakta, ayaklar hafif açık bir şekilde başlanır. Yere eğilinir ve eller yere dayanarak bacaklar geriye fırlatılır. Bu esnada vücut yine dümdüz olur, tıpkı şınavdaki gibi. Sonra ayaklar toplanır ve ellerin arasına geri çekilir. Ayağa kalkılır ve aynı başlangıç pozisyonuna dönülür. Tıpkı bir yayın gerilmesi ve salınması gibidir. Hareketin belli bir yapılma süresi yoktur. Nabız el verdiği kadar, setler halinde yapılabilir.

Burpee Push Up :

Burpee egzersizi nasıl yapılır

Burpee Push Up egzersizinin temel aldığı kaslar omuz, arka kol ve üst bacaktır. Diğer etkilenen kaslar ise arka bacak, kalça ve baldır olur. Hareketin başlangıcı yine ayakta ve ayakların hafif açık olduğu haldir. Yere eğilinir, eller dayanır ve ayaklar geriye atıldığında bu defa şınav çeker gibi göğüs yere bastırılır. Daha sonra ayaklar ellerin yanına çekildiğinde kollar düzleştirilir, göğüs kaldırılır ve yeniden ayağa kalkarak başlangıç pozisyonuna dönülür.

Jump Burpee Push Up

Print

Omuz, arka kol ve üst bacağın hedeflendiği Jump Burpee Push Up egzersizinde arka bacak, kalça ve baldır da diğer etkilenen kas gruplarındandır. Bu hareket Burpee Egzersizi’nin orijinal halidir. Genelde başlangıç seviyesinde değil, daha sonra belli bir kondisyon elde edildikten sonra yapılmaya başlanması tavsiye edilir.  Tüm hareketlerde olduğu gibi ayakta ve ayaklar 25 cm açık bir şekilde harekete başlanır. Eğilinir, eller dayanır, ayaklar geriye fırlatılır, göğüs yere yaklaştırılır ve aynı şekilde vücut toplanır. Başlangıç hareketine dönüldüğünde bu defa kollar havaya kaldırılır ve dik bir şekilde yukarıya zıplanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir