Bisiklete Binmeye Başlamanız İçin 7 Sebep

Yaş sınırlaması olmaksızın herkesin büyük zevkle kullandığı araçlardan biri olan bisikletleri ortaya çıkarmanın tam zamanı. Hazır havalar da güzelleşmeye başlamışken, neden hem çocukluğunza dönüp hem de bisiklet sürmenin sağladığı faydalardan yararlanmayasınız ki?

Türkiye ‘de yaşayanlar için her ne kadar bisiklet kullanımı çok rahat ve kolay olmasa da fırsat yaratabilmek elbette mümkün olabilir. Gerek bisiklet sürücüleri için bisiklet yollarının olmaması, gerek bisiklete binen kişilere saygı gösterilmemesi, kadınların taciz edilmesi gibi durumlar bisiklet kullanımını imkansız hale getiriyor gibi görünse de, bu algıları kırmak yine bizim elimizde. Eğer bulunduğunuz şehirde bisiklet yolları ya da bisiklete elverişli alanlar bulunmuyorsa evinize alacağınız bir bisiklet ile de en azından bu sporu gerçekleştirebilirsiniz.

İşte hazır fırsatınız varken Bisiklete Binmeye Başlamanız İçin 7 Sebep

1 .  Bisiklete binmenin faydalarından ilki hızlı kalori kaybetmenizi sağlamasıdır. Araba, metro otobüs kullanan insanlara oranla daha hızlı kalori kaybedip yağ yakarsınız. Bisiklet kullanan bir kadın 1 saatte 500 kalori yakabilir. Bisiklet sürmek zayıflattığı gibi metabolizmayı da hızlandırır.

2 . Bisiklete binmek kalbinizi korur. Düzenli bisiklet sürmek, kalbinizi güçlendiren bir egzersizdir. Bisiklet sürerken, “kardiyovasküler” spor yapmış olursunuz. Bu da demektir ki kalp, damar ve solunum sisteminize yatırım yapıyorsunuz. Her gün en az yarım saat bisiklete binmek, kalp, damar ve solunum sistemimiz üzerine oldukça faydalıdır.

bisikletin faydaları

3 . Bisiklete binmenin faydalarından bir diğeri depresyon, bunalım gibi ruhsal problemlere iyi gelmesidir. Bisiklete bindiğinizde kendinizi daha iyi hissedersiniz, kötü ruh hallerinden korunursunuz, nefes alışverişlerinizi düzenleyerek daha sağlıklı ve ferah bir bedene sahip olursunuz. Gerginlik ve stresinizi de ortadan kaldırır.

4 . Uykunuz düzene girer. Gün içerisinde minimum 30 dakika bisiklet süren kişilerin daha kaliteli ve sağlıklı bir uyku uyudukları araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir konu. Eğer uyku problemi yaşıyorsanız bisiklete binmek size ilaç gibi gelecek.

bisikletin faydaları 2

5 . Bisiklete binmek seks hayatını da canlandırır. Kişinin hem kardiyovasküler gelişimi hem de damar yolları daha iyi çalışacağı için cinsel hayatını canlandıracağı muhakkak.

6 . Bisiklet kullanmak vücudun belirli yerlerini değil neredeyse tümünü çalıştırır. Düzenli bisiklet ile vücudunuzdaki bütün büyük kasları ( özellikle bacak kasları ) harekete geçirirsiniz. Kalça, bacak ve karın kaslarınız çalışır ve güçlenir.

7 . Bisiklete binmek yüksek tansiyon yani hipertansiyona yakalanma riskini azaltır,  aynı şekilde şeker hastalığına azalma riskini de azaltır. Dolaşım ve sindirim sistemine fayda sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bisiklete binmenin faydaları saymakla bitmiyorken, biraz keyifli biraz temiz hava alacağınız bir egzersizi sadece haftada 2 kez yapmak sizi gerçekten sağlıklı ve mutlu bir birey yapacak.