Bilek Kası Nasıl Yapılır?

Spor yapan bir çok insan öncelikli olarak bel, kalça, bacak ya da kol bölgesine ağırlık veriyor. Ancak unutulan bir bölge olan bilek bölgesi de tüm diğer bölgelerin gelişimi kadar önemli. Bilek bölgesinin de diğer bölgeler ile birlikte güçlenmesi için bir takım egzersizler rutin egzersizlerin arasına dahil edilebilir. Bilek kasını güçlendirmek günlük hayatınızda yaptığınız bir çok işi bile kolaylaştıracak ve daha güçlü kollara sahip olmanızı sağlayacak.

Bilek Kası Nerede Bulunur?

Bilek kası iki gruba ayrılabilir. Bilke iç ve dış olarak 2 gruptan oluştuğu için, elin iç bölgesinde bulunan iri ve toplu bilek kası iç kas iken elin dış bölgesinde bulunan ve bileğin üstünü saran kas grubu ise dış kas grubudur.

Küçük bir kas grubu olduğu için kısa sürede düzenli egzersizler ile bilek kası güçlendirilebilir.

Bilek Kası Hareketleri Nelerdir?

Bilek kaslarınızı evinizde bile kolayca güçlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken egzersizleri düzenli bir şekilde yerine getirmek.

  • Düz bir yere oturun ve bir elinize de ağırlık alın. Ağırlığı avuç içleriniz yukarıya bakacak şekilde tutun. Ağırlığı bileğiniz dizinizin üstünde dışarıya sarkacak şekilde konumlandırın ve hareketsiz tutun. Sonrasında yavaş ve kontrollü bir şekilde bileğinizi kullanarak ağırlığı önce yukarı sonra aşağı indirin. Hareketi yaparken kolunuzun alt bölgesinin hareket etmemesine dikkat edin. Egzersizi tamamladıktan sonra aynı hareketi diğer bileğiniz için tekrarlayın.

  • İki elinize de ağırlık alın ve avuç içleriniz yere bakacak şekilde tutun. Ardından yavaş yavaş bileklerinizi avuç içleri yukarıya bakacak şekilde çevirin. Egzersizi yaparken mümkün olduğunca ağırlığı sıkmaya gayret edin.
  • Ayakta düz bir şekilde durun ve elinize bir bar alarak arkanızdan tutun. Barı tutarken avuç içleriniz yukarıya doğru baksın. Ardından el ve bilek yardımı ile barı kaldırın.
  • Bir sehpanın üzerine iki elinizi birden koyun ve ağırlıkları avuç içleri yere bakacak şekilde tutun. El ve bilek yardımı ile kolları hareket ettirmeden ağırlıkları kaldırabildiniz kadar yukarı kaldırın. Bu esnada kolların sehpadan kalkmamasına dikkat edin. Ardından başlangıç pozisyonuna geri dönün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir