Biceps Kasları Nasıl Gelişir?

Özellikle erkeklerin sıkça üzerine eğilerek geliştirmeye çalıştığı biceps kasları üst kolun ön tarafında bulunan kas grubuna denir. Pazu olarak da bilinen bu kas grubu uygun bir egzersiz programı ve dengeli bir beslenme düzeni ile kolayca geliştirilebilir ancak her kasın gelişiminde olduğu gibi biceps kas grubunda da bazı küçük noktalara dikkat etmek gerekir.

Bir tek biceps egzersizleri yaparak bu bölge doğru bir şekilde çalıştırılamayabilir. Kasların hacimli görünmesi için biceps egzersizlerine ek olarak dirsek ekleminin sağlığı açısından triceps hareketleri de beraberinde yapılmalıdır. Bu bölge için yapılan bir diğer hata ise egzersizleri sırasında el ve ön kol kasları olması gerektiğinden daha fazla sıkıldığında biceps kaslarına gerektiği gibi odaklanamayabilinir. Bu bölgedeki kasların çalışmasını sağlayan en etkili egzersizler dambıl, barbell ya da cable egzersizleridir.

1) Barbell Curl

Barbell curl hareketi dengeleyici bir harekettir. İki kol kasını da aynı oranda çalıştırır. Barbell curl yaparken bel bölgesinden destek almamaya dikkat etmek gerekir.

2) Hammer Curl

Hammer Curl hareketi brachialis bölgesini çalıştıran bir egzersizdir. İki dambıl aynı anda kaldırılarak yapılır.

3) Dumbbell Curl

Hummer curl ile aynı hareketler uygulanarak yapılır ancak ekstra olarak dambıllar kaldırılırken bilekleri 180 derece döndürmek gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir