Beynini Egzersiz ile Çalıştır!

Beynin yalnızca matematik ve bazı hafıza teknikleriyle güçlendirilebileceğini düşünenlerdenseniz, bu konuda oldukça yanılıyorsunuz. Çünkü beyni güçlendirmenin birçok farklı yolu bulunuyor. Bunlardan biri de fiziksel egzersizlerdir. Evet yanlış duymadınız doğru ve yerinde fiziksel egzersizler sayesinde beyninizi güçlendirmeniz mümkün. Çünkü fiziksel egzersizler sırasında hafıza, yön bulma, problem çözme, kompleks  düşünme gibi birçok farklı eylem ortaya çıkıyor ve bunların her biri de beynin farklı bir fonksiyonu üzerinde etkili oluyor.

Aerobik Egzersizler Sayesinde Beyninizi Güçlendirin

Beyne İyi Gelen EgzersizlerAerobik egzersizler sayesinde kalbinizi korumanız, yağlarınızı yakarak kilolarınızı kontrol etmeniz, kemiklerinizi güçlendirmeniz, esneklik sağlamanız ve en önemlisi de beyninizi güçlendirmeniz mümkün.  Çünkü aerobik sayesinde genişleyen kan damarları sayesinde beyne daha çok kan ve dolayısı ile de daha fazla oksijen taşınır. Bu sayede demans ve depresyon etkileri gittiği gibi hafızanın da daha güçlendiği düşünülür.

Yürüyüş, koşma, yüzme ya da bisiklet sürme gibi aktivitelerin çoğunu aerobik egzersizler içerisinde değerlendirebilirsiniz. Bu aktiviteleri uygun hız ve sürede yaptığınız sürece, yön bulma ve hafıza üzerinde etkisi bulunan, aynı zamanda limbik sistemde de rol oynayan hipokampüs uyarılır. Araştırmalara göre çok değil, yalnızca haftada 3 – 4 gün aerobik egzersizleri yapan kişilerin hipokampüslerinin daha geniş olduğu görülmüştür. Bu kişilerin hafıza test sonuçları da daima daha iyi çıkar. Son dönemde hipokampüs ile Alzheimer hastalığı arasında bir bağ olduğuna dair araştırmalar da bulunuyor.

Beyne İyi Gelen EgzersizlerAerobik egzersizlerin bir başka yararı ise hipotalamusun uyarılmasıdır. Hipotalamus bildiğiniz üzere iştahımızı kontrol eden önemli bir merkezdir. Uyarılmış hipotalamusun kilo kontrolü üzerinde direkt olarak, olumlu etkisi vardır. Ayrıca, hipotalamus istek ve bağımlılığı da azaltmakta etkilidir. Alkol, sigara ya da uyuşturucu gibi maddelere bağımlılığın azalması için aerobik egzersizleri düzenli olarak yapmak gerekiyor.

Beyni yalnızca aerobik egzersizler geliştirmiyor. Yoganın da beyni geliştirdiği çok uzun yıllardır bilinen bir gerçek. Yoga vücudu hem mental hem de fiziksel olarak geliştiren ender egzersizlerden biridir.

Yoga sayesinde; Beynin kompleks düşünme gücü artar, akıl yürütme ve problem çözme kapasitesi yükselir. Karmaşık hareketlerin uygulanması sayesinde denge ve koordinasyon gelişirken, birçok duyusal fonksiyonda da artış görülür.  Yine yoga ile birlikte mekansal kavrama gücü artarken, yüksek konsantrasyon sayesinde de beynin parietal lobu güçlenir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir