Beyin Sağlığını Koruyan 3 Egzersiz

Düzenli egzersiz vücut sağlığını koruduğu gibi beyin sağlığını da olumlu yönde etkileyerek koruyor. Özellikle bazı egzersizler düzenli yapıldığı takdirde, beyin fonksiyonlarını geliştiriyor, hafızayı koruyor, beynin işleyiş ve fonksiyonlarını etkiliyor.

beyin-sagligini-koruyan-egzersizler1 . Yürüyüş

Günde ortalama 30 dakika yürümek kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi, beyin sağlığını da olumlu yönde korur. Beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak  zihinsel fonksiyonların potansiyelini yükseltir. Düzenli yürüyüş hafızayı güçlendirir, alzheimer hastalığı riskini düşürür, stresi ve zihinsel gerginliği azaltır. Beyin ve sinir sistemin sağlığını korur.

2 . Aerobik

Aerobik yapmak vücuttaki oksijen miktarını artırır, hafıza ve yön bulmaya yardımcı olan hipokampus miktarını artırır. Bu yüzden düzenli aerobik yapmak hafızayı geliştirir, alzheimer hastalığı riskini azaltır. Depresyonu ve stresi azaltır.

3 . Yoga

Düzenli yoga yapmak kalp sağlığından sindirim sistemine kadar vücuttaki bir çok alan için oldukça fayda sağlar. Dikkat, denge ve konsantrasyon duyusunu geliştirir. Sinir sistemini geliştirir, zihni gevşetir ve rahatlatır, koordinasyon gücünü artırır. Algı ve farkındalık yeteneğini artırır, öğrenme yeteneğini geliştirir. Ayrıca düzenli yoga yapmak stres, kaygı ve anksiyeteyi azaltır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir