Bel Ağrısına İyi Gelen 4 Egzersiz

Özellikle tüm günü masa başında çalışarak, günü hareketsiz geçirenlerdenseniz , bel ağrısı şikayetleriniz de beraberinde gelecektir. Bel kaslarındaki zayıflama ile birlikte başlayan bel ağrıları, yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyerek, tatsız günler geçirmenize neden olabilir. Bel kaslarınızı güçlendiren egzersizler ile bel ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Yalnız dikkat etmeniz gereken şey bel ağrıları hafife alınacak bir durum değildir, eğer bel fıtığınız varsa ya da bel ağrılarınız ağır derecedeyse mutlaka dotor tavsiyesi ile egzersiz yapmanız bel sağlığınız için oldukça önemlidir.

Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

1 . Seated Twist

bel-agrisina-iyi-gelen-egzersizler

Egzersize matınızın üstüne bağdaş kurup oturarak başlayın. Sırt bölgenizin ve başınızın dik olmasına dikkar edin. Sağ eliniz ile sol dizinizi tutun ve solunuza doğru sağ eliniz ile sol dizinizi iterek twist yapın. Sol eliniz ile yerden destek alın. 5 – 10 saniye arası nefes alışverişlerinize devam ederek bu pozisyonda kalın ve başlangıç pozunuza geri dönün. Ayrnı hareketi sağ tarafınız için de tekrarlayın.

2 . Kobra Hareketi

bel-agrisina-iyi-gelen-egzersizler

Kobra hareketi için matınızın üzerine yüz üstü olacak şekilde uzanın. İki kolunuzu avuç içleriniz yerde dirseklerden kırarak yere göğsünüzün yanına konumlandırın. Ayaklarınızı hafifçe aralık bırakın. Ardından nefes alın ve başınızı yavaşça omuzlar ile birlikte kaldırmaya başlayın. Göğsünüz açık, omuzlarınız geride olsun. El ve kollarınızdan yardım alarak üst gövdenizi yavaşça yukarıya doğru kaldırın. Başınız olabildiğince yukarıda ve geride olsun, ön kalça kemikleriniz yerden ayrılmasın. Vücudunuz yer ile 45 derece açı yapana dek kalkabilirsiniz. Bu pozisyonda derin bir nefes alın, yaklaşık 15 saniye kadar pozun içerisinde kalın. Ardından yavaşça nefes vererek başlangıç pozunuza geri dönün.

3 . Scorpion Twist Hareketi

bel-agrisina-iyi-gelen-egzersizler

Matınızın üzerine yüz üstü uzanın. Kollarınızı iki yanınıza avuç içleriniz yere bakacak şekilde açın. Ayaklarınızı kalça hizasında aralık bırakın. Sağ bacağınızı yerden kaldırarak sol tarafınıza geçirin. Sağ ayağınız sol bacağınızın üstünden geçin yere basana dek kalçalarınızı çevirin. Üst gövdenizin konumunu bozmayın. 3 -4 saniye kadar bu pozisyonda bekleyerek yavaşça başlangıç pozisyonunuza geri dönün. Aynı hareketi sol bacağınız için de tekrar edin.

4 . Cat Stretch Hareketi

bel-agrisina-iyi-gelen-egzersizler

Egzersize başlarken matınızın üzerinde dört ayak üstüne gelin. Elleriniz omuz genişliğinde ve bilekler omuz altında, dizleriniz ise yine omuz genişliğinde ve kalça hizasında olsun. Tam karşınıza doğru bakın. Ardından nefes alın ve nefes alırken çenenizi kaldırın, başınızı geriye doğru eğin, göbeğinizi aşağı doğru itin ve kuyruk kemerinizi kaldırın. Karnınızdaki kasları hissederek, karnınızı omurganıza doğru çekin, kalçanızı sıkıştırın. Sırt bölgeniz yuvarlak bir şekil alsın. Derin bir nefes alarak bu pozisyonda 10 saniye kadar kalın.

Ardından nefes vererek kalçanızı rahatlatın, çenenizi göğsünüze bırakın ve başlangıç pozunuza geri dönün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir