Bacaklarınızı Yaza Hazırlayacak 5 Bacak Egzersizi

Yazın yaklaşması ile birlikte egzersiz programları da hız kazandı. Dikkat ettiğiniz ve şekillendirmeye çalıştığınız bölgeniz bacak bölgeniz ise yaza girene dek bacak egzersizlerini düzenli olarak yaparak kısa sürede seksi bacaklara sahip olabilirsiniz. Sıkı bir diyet programı ile uygulayabileceğiniz bu bacak egzersizler her yerde kolayca, ekipman gerektirmeden yapılabilir.

1 . Squat Hareketi

bacak-egzersizleri

Squat hareketine matınızın üzerinde ayakta düz ve dik bir şekilde durarak başlayın. Ayaklarınızı omuzlarınızın hizasında aralayın.  Ellerinizi önünüze doğru uzatın ve ardından kalçanız dışa doğru kavis yapacak şekilde bacaklarınızı kırarak yere çömelin. Hareketi yaparken başınızın ve sırt bölgenizin düz ve dik olmasına dikkat edin. Hareketi düzenli bir şekilde 2×10 kez tekrarlayın.

2 . Lunge Run Hareketi

bacak-egzersizleri

Lunge run hareketi için ayakta dik ve düz bir şekilde durun. Bacaklarınızı kalça genişliğinde açın. Sağ bacağınızı öne atarak 90 derece olacak şekilde diz bölgenizden kırın. Diğer bacağınızı ise dizden aşağısı yere paralel olacak şekilde alçaltın. Ellerinizi koşu pozisyonuna getirerek 2 -3 saniye bu pozisyonda kalarak başlangıç pozisyonuna geri dönerek aynı hareketi diğer bacağınız için yapın.

Lunge run hareketini 2 x 10 set halinde tekrar edin.

3 . Side Leg Lifts Hareketi

bacak-egzersizleri

Side leg lifts hareketi için matınızın üzerinde önce sağ tarafınıza doğru uzanın. Sağ kolunuz ile başınızı destekleyin. Sol kolunuz ile ise avuçtan yere koyarak yerden destek alın. Bacaklarınızı esneterek dümdüz olacak şekilde uzatın. Vücudunuz düz bir çizgi şeklinde olmalı. Sol bacağınızı duruşunuzu bozmadan yukarıya doğru kaldırın ve tekrar aşağıya indirin. Hareketi seri halinde devam ettirin. Ardından sol tarafınıza uzanarak hareketi sağ bacağınız için tekrarlayın.

Egzersizi her iki bacağınız için de başlangıçta 10 kez, ileri seviyelerde 20 kez tekrar edin.

4 . Scissor Kicks Hareketi

bacak-egzersizleri

Scissor kicks yani makas hareketi için matınızın üzerine sırt üstü uzanın. Belinizi destekleyebilmek için ellerinizi kalçanızın altına yerleştirin. Beliniz düz, karın kaslarınız sıkı olsun. Ardından bacaklarınızı yavaşça yukarıya kaldırın ve sanki bir makasmışlar gibi aşağı ve yukarı hareket ettirin. Hareketi yaparken bacaklarınız havada kalmalı, yere değmemeli ve ayaklarınız gergin ayak parmaklarını karşıya bakacak şekilde olmalı.

Egzersizi 20 tekrar halinde tamamlayın.

5 . Sumo Squat Hareketi

bacak-egzersizleri

Sumo squat hareketine başlarken bacaklarınızı omuz genişliğinden biraz daha fazla aralık olacak şekilde açın. İç bacaklarınız dışa doğru açık, ayak parmaklarınız yanları görecek şekilde bacaklarınızı konumlandırın. Ayaklarınız yanlara paralel olacak şekilde durmalı. Ellerinizi üst kol bölümünüz yere paralel, eller başın yanında olacak şekilde yerleştirin.

Ardından normal squat yapar gibi, bacaklarınızı dizlerden bükün, popoyu hafif çıkararak yere çömelin.

Sumo squat hareketini 20 kez tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir