At Binmenin Faydaları

Eskiler, “Ata binmek kadar insanın içine işleyen bir şey yoktur,” demişler. Elbette henüz 100 – 150 yıl öncesine kadar motorlu taşıtların olmadığı bir dünyada, hayatlarını at sırtında geçiren bu insanların bildikleri bir şey olsa gerek.

Ata binmek son dönemin oldukça popular sporlarından biri olmaya başladı. Evet ata binmek bir spordur, hem de oldukça eğlenceli bir spor. Üstelik vücuda da birçok faydası bulunuyor. Siz ata binmeyi oturularak yapılan pasif sporlardan biri olarak düşünebilirsiniz, ama aslında ata binmenin faydaları oldukça çoktur. Ata binmek hem kasları hem de kalbi geliştirir. Üstelik bu sporun mental olarak iyileştirici bir gücü de vardır. Ata binmek için herhangi bir yaş sınırlaması olmadığını da söyleyelim.

Ata Binmenin Fiziksel Faydaları:

ata binmenin faydalarıAta binmek ya da daha spor faaliyetleri içerisindeki ismiyle binicilik, fiziksel olarak bu sporu yapan kişinin kan dolaşımını ve solunumunu düzenler. Bunun altında yatan neden ise ata doğru bir pozisyonda binme zorunluluğudur. Ata dik bir şekilde binilmek durumunda olduğu için solunum ve kan dolaşımını da ayarlanmış olunur. Aynı şekilde dik biniş pozisyonu iskelet sisteminin desteklendiğini gösterir. Düzenli bir şekilde ata binildiğinde denge ve koordinasyon gelişir.

Bir de at binen kişinin atın yürüyüşüne uyum sağlaması nedeniyle gelen faydalar var. Atın ritmik hareketine uyum sağlamak için binen kişinin kasları sürekli bir hareket halinde olur. Özellikle pelvic kaslar ile duruş pozisyonunu destekleyen kasların çalıştığı kanıtlanmıştır. Ayrıca ata binme sırasında kuadriseps ve diz ardı kirişi kas grupları da çalışır.

At binme sürekli olarak uyanık ve dikkatli olmayı, bu sayede de reflekslerin gelişkin olmasını gerektirir. Düzenli at binişi sayesinde bu özelliklerin hepsi kazanılabilir.

Ata Binmenin Mental Faydaları:

ata binmenin faydalarıBiliyorsunuz ki, spor yalnızca fiziksel kondisyonu değil, aynı zamanda mental konsantrasyonun da güçlü olmasını gerektirir. Bu bakımdan düşünüldüğünde, nasıl ki kaslarımızı ata binerek çalıştırabiliyorsak, yine ata binerek mental bakımdan da güçlenebiliriz.

Öncelikle ata binmenin tarifsiz zevkinden başlayalım. Atın üzerinde olmak, onun her adımını, tüm kaslarının çalışışını ve hatta kalbinin atışını dahi hissettmek insanda büyük bir özgürlük duygusu uyandırır. Atla birlikte hareket ediyor olmanın verdiği bu büyük mutluluk sayesinde binici yüksek miktarda serotonin (mutluluk hormonu salgılar) endorphin ve adrenalin salgılar.

Binicilik aynı zamanda doğanın içerisinde yapıldığı için biniciye temiz hava alma imkanı ve doğanın içerisinde pozitif olma imkanı sunar. Bunun da direkt olarak stresle mücadelede kullanıldığını söyleyebiliriz. Binicilik sporunu özellikle küçük yaşlardan beri yapan çocukların daha pozitif oldukları ve özellikle okulda daha başarılı oldukları da gözlemlenmiş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir