Amrap Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İngilizce açılımı “As Many Reps As Possible” ya da “as many rounds as possible”  olan amrap, Türkçe ‘de “yapabildiğin kadar fazla tekrar/set” anlamına gelen bir yöntemdir.  Yani bir egzersizi belirli bir süre içerisinde yapılabildiği kadar tekrar ile yapmak olarak uygulanan bir yöntem olarak anlatılabilir. Son yıllarda popüler egzersiz türleri arasında yer alan amrap kas gelişimi için de oldukça faydalı bir egzersiz.

Amrap Nedir? Faydaları Nelerdir?

Daha çok vücut geliştirme ve buna benzer sporlarda kullanılan amrap crossfit ve powerlifting gibi spor türlerinde de sıkça kullanılır.  Eğer egzersizinizi amrap yöntemini uygulayacaksanız belirli bir zaman diliminde yapabildiğiniz maksimum set ya da tekrarı uygulamanız gerekir. Bunu uygularken nefesi düzenli kullanabilmek egzersiz yoğunluğunu kaybetmemeyi sağlar. Amrap her sette değil, belirli setlerde uygulanır. Yani bir hareketin sadece bir setinde uygulamak sağlıklı olacaktır.

Amrap ‘ın temel amaçlarından biri gücü test etmektir. Eğer egzersizlerde güç artışı varsa kas gelişimi de beraberinde kesinleşmiş demektir. Spor yapan kişi egzersiz esnasında kendini ve gücünü zorlayabilir, sınırlarını test ederken kas gelişimini destekleyebilir.

Amrap egzersiz yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğu gibi, metabolik yüklenme ile bedenin sınırlarının sonuna kadar kullanılmasını sağlar. Uzun vadede kasların daha etkin olmasını sağlar. Evde tek başınıza kolayca uygulayabileceğiniz bir egzersiz türüdür.  Zamanı kısıtlı olan kişilerin etkili egzersiz yapabilmesi için oldukça uygundur. Kısa sürede çok fazla kalori yakmaya yardımcı olur. Glikojen depolarını hızlıca boşaltıp yağ yakım sürecini hızlandırır.