Alexander Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kişide zaman içerisinde oluşan fiziksel ve zihinsel gerginlikleri azaltmak için uygulanan bir yöntem olan Alexander Tekniği; kassal gerilimleri azaltmayı ve bu yüzden ortaya çıkan kalp problemlerini, baş ve sırt ağrılarını, depresyonu ve diğer rahatsızlıkları en aza indirgemeyi hedefliyor.

Alexander Tekniği NedirAlexander tekniği; gün içerisinde gerçekleştirdiğimiz denge, duruş ve hareketlerimizle ilgili olan farkındalığımızı arttırmamızı ve bu basit teknik sayesinde denge, duruş ve koordinasyonlarımız konusunda bilinçli davranarak, vücudumuzda ve kaslarımızda oluşan aşırı kas geriliminin önüne geçmeyi amaçlıyor. Farkında olmadan devam eden bu aşırı kas gerilimi ise tutukluk, ağrı, deformasyonlar vb. gibi yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Alexander Tekniği Nasıl Uygulanır?

Alexander Tekniği Nedir

  • Bu teknik esnasında kişiye, fiziksel ve zihinsel dengeye ulaşabilmek adına bedenini nasıl kullanması gerektiği yeniden öğretiliyor. Böylelikle kişi gün içerisinde hangi işle uğraşıyor olursa olsun daha az gerilimle hareket ediyor, bu da yaşlanma sürecini ve kas ağrılarının oluşumunu yavaşlatıyor.
  • Gün içerisinde stres kaynaklı ortaya çıkan kas gerginliklerine bağlı olarak oluşan hipertansiyon, mide rahatsızlıkları, baş ağrıları da alexander tekniği uygulamaları sayesinde önlenmiş oluyor.
  • Dersler esnasında öğrenciye boyun ve omurga kısmında oluşan aşırı gerginliği etkisizleştirme öğretiliyor.
  • Doğru duruş yani otururken, ayaktayken ya da bir işle meşgulken bedenimizi tutma biçimimiz; dersler esnasında öğrenciye kazandırılıyor.
  • Kötü yani yanlış duruş olarak tabir edilen alışkanlıklarımız; alexander tekniği uygulamaları sonrası tarihe karışıyor ve kişi; bu alışkanlıklarından vazgeçme becerisi ediniyor.
  • Bu teknik; özel dersler aracılığıyla eğitmenler tarafından veriliyor. Tekniğin yaratıcısı ise Alexander Frederic.

Sizler de Alexander tekniği uygulamalarına katılarak; bedeninize doğru duruş yeteneği kazandırabilir, birçok rahatsızlığın önüne geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir