Ağırlık Çalışmanın Faydaları

Pek çok insan ağırlık çalışmanın sadece kas yapmak için olduğu gibi bir ön yargıya sahip. Özellikle kadınlar fazla kaslanırım düşüncesi ile ağırlık çalışmaktan kaçınıyor. Ama düşünülenlerin tam aksine doğru yapılan ağırlık çalışma egzersizlerinin vücuda pek çok faydası bulunuyor.

İşte ağırlık çalışmanın faydaları :

1 . Ağırlık çalışması kalp sağlığını artırıyor. Düzenli olarak haftanın 3 günü ağırlık çalışması yapan bir kişinin  kalbinde, bu çalışmayı yapmayan kimselere oranlar kalp kaslarında kuvvetlenme gözlenmekte. Ağırlık çalışmak kan basıncını azalttığı gibi kalp, damar ve bağışıklık sisteminizin yaşlanmasını da azaltıyor.

ağırlık çalışmanın faydaları2 . Düzenli ağırlık çalışması yapanlarda kemik yoğunluğu artıyor. Ağırlık çalışmaları kemikleri uyarıyor ve bu da kemiklerin daha yoğun ve güçlü olmasını sağlıyor. Özellikle osteoporoz gibi kemik rahatsızlıklarının önüne geçilmesi için ağırlık çalışması yapmak çok önemli. Yapılan araştırmalar sonucu ağırlık çalışmak, genç kadınlarda daha yüksek kemik yoğunluğu oluşmasına katkı sağlıyor, menopoz sonrası dönemdeki kadınların kemik kayıplarını yavaşlatıyor ve kırılma riskini geciktiriyor.

3 . Ağırlık çalışmasının faydalarından bir diğeri de  yağsız kas kitlesi kazanmak. Bu da zaman içinde daha fazla kalori tüketmenizi sağlayarak, kilo vermenize yardımcı olur. Ağırlık kaldırma antrenmanlar ıvücudunuzdaki yağ oranını azaltıp kas oranını arttırır ve sağlıklı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur.

4 . Düzenli ağırlık egzersizleri depresyonu azaltır. Yapılan araştırmalar uzun süre ağırlık egzersizi yapan kişilerde depresyon oranının azaldığını göstermiştir.

5 . Sakatlık riskiniz azalır. Ağırlık çalışma egzerislzeri ile güçlenen kemikleriniz sayesinde sakatlanma riskiniz de azalmış olur. ağırlık çalışmanın faydaları 2

6. Her hafta sadece 30 dakika ağırlık egzersizi yapmanız, vücudunuz üzerinde anti-aging etkisi yaratır. Ve bu da sizi yaklaşık 2 yaş daha gençleştirir.

7 . Ağırlık egzersizleri  göğüs kafesinizin genişlemesini sağlayarak, size daha iyi bir solunum kapasitesi kazandırır.

8. Şeker hastalığı riskini azaltır. National Institutes tarafından araştırılan ve The Archives of Internal Medicine’da yayınlanan bir araştırmada her hafta toplam 150 dakika ağırlık çalışan kişilerin şeker hastalığı riskini yüzde 34 azalttığı gözlenmiştir. Ağırlık çalışmak insülin hassasiyetini artırır ve böylece insülin direnci oluşma riski azalır. Kaslarınız glikozu daha iyi kullanmayı öğrendikçe kan şekeri seviyeniz azalır ve bu da vücudunuzu insüline karşı daha da hassaslaştırır. Böylelikle şeker haslığı riskini azalır.

Ağırlık çalışmanın faydaları saymakla bitmiyor. Sağlıklı ve fit bir vücut için sakın genel geçer ön yargılara uyarak egzersizlerinizin arasından ağırlık çalışmalarını çıkarmayın.