Adet Döneminde Egzersiz Yapmanın Faydaları

Kadınların en fazla bunaldıkları, sıkıldıkları ve kendilerini iyi hissetmedikleri dönem şüphesiz ki regl dönemleridir. Yaşanan ağrıların yanı sıra değişien ruh hali, sürekli oynayan hormonlar, stres ve endişe gibi etkiler , aşırı yemek yeme istekleri kadınlara olumsuz durumlar yaşatıyor. Regl döneminin yansımalarından biri de spor düzenini aksatmak. Regl dönemi koşullar gereği kadınlara rahatlık sunmadığından bu dönemlerde spor aktivitelerini bırakabiliyoruz. Başka bir konu da toplumda genel geçer olan regl döneminde spor yapılmaz yargısı. Şaşırtıcı ama uzmanlar ve araştırmalar bunun tam tersini, regl döneminde mevcut spor düzeninize devam etmeniz gerektiğini ve bu dönem yapılan egzersizlerin oldukça faydalı olduğunu söylüyor.

Peki adet döneminde egzersiz yapmanın faydaları neler?

adet-doneminde-egzersiz-yapmanin-faydalariYapılan araştırmalar adet döneminde egzersiz yapmanın  vücuda daha fazla kuvvet kazandırdığını ve kas kütlelerini de daha fazla artırdığını söylüyor. Regl döneminde egzersiz sonucu bacaklarındaki yağsız kas kütlesi de artıyor, rahmin ağrılı kasılmaları azalıyor.

Yapacağınız hafif ve rahatlatıcı egzersizler, bu dönemde yaşadığınız ruhsal problemleri de atmanızı sağlıyor, sizi rahatlatıryor ve üzerinizdeki negatif enerjiyi alıyor. Ayrıca egzersizler hormonlarda oluşan ani değişimlerin  vücut üzerindeki olumsuz etkilerini de hafiflettiği gibi, PMS döneminde ortaya çıkan ağrı ve sancıların hafiflemesine yardımcı oluyor.

Adet Döneminde Egzersiz Yapmak için Kendinizi Motive Edin

Kendinize özel bir egzersiz planı hazırlayabilirsiniz. Normal zamanlarda sert ya da hızlı egzersizler yapıyorsanız regl döneminde daha yoga, yürüyüş vb gibi hafif egzersizleri tercih edebilirsiniz. ( Adet döneminde yapabileceğiniz yoga egzersizleri : Adet Döneminde Yapabileceğiniz 5 Yoga Hareketi ) Ayrıca egzersiz yapmak ruh halinizi bir anda değiştireceği için, bunu düşünüp motive olarak kendinizi battaniye altından çıkarabilir ve keyifli bir ruh halinin hayali ile spora başlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir