5 Dakikalık Plank Egzersizi ile Zayıfla

Daha önce Plank Nedir? Evde Plank Nasıl Yapılır? yazımız ile plank hareketlerinin temeli olan düz plank egzersizini ve evde nasıl plank egzersizi yapılabileceği konusuna giriş yapmıştık. Bu yazımızda ise bir ileri seviye olan 5 Dakikalık Plank Egzersizi ‘ni nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

5 Dakikalık Plank Egzersizi ‘ni düzenli bir şekilde devam ettirdiğinizde core (karın) bölgenizi güçlendirip sıkılaştırır, üst ve alt vücudu kuvvetlendirir, esneklik ve dengenizi arttırsınız. Başta karın  kasları olmak üzere merkez kaslarının hepsini çalıştırmaya yönelik bu 5 dakikalık egzersizin en güzel yanı ise hiç bir şeye ihtiyaç duymamanız ve gün içerisinde evinizin herhangi bir köşesinde rahatlıkla yapabiliyor olmanız.

nisan-2012-fitness-resim-2

Daha önce hiç plank egzersizi yapmadıysanız, başlangıçta size çok kolay gibi görünebilir ama plank egzersizinin ne kadar zor olduğunu ancak yapmaya başladığınızda anlayabilirsiniz. Yeni başladıysanız eğer hareketlerin geçiş aşamalarında 5-10 saniye arasında dinlenebilirsiniz. Ama ileriki süreçlerde ana hedefiniz hiç dinlenmeden 5 dakikayı bitirebilmek olmalı.

5 Dakikalık Plank Egzersizi Aşamaları

1 . 1 dakika kollar düz plank

2 . 30 saniye klasik plank

3 . 1 dakika tek bacak havada plank ( her bacak için 30 saniye ayırın)

4 . Yan plank ( her bir yan için 30 saniye ayırın )

5 . 30 saniye kollar düz plank

6 . 1 dakika klasik plank

5-dakikalık-plank-egzersizleri (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir