10 Dakikalık Göğüs Dikleştirme Egzersizleri

Kadınların korkulu rüyalarından biri de yılların geçmesiyle birlikte sarkık göğüslere sahip olmak. Bebek beslemek dışında dişilik ve güzellik sembolü olan ama zamanla estetiğini, sıkılığını ve dinamik şeklini kaybeden göğüsler eğer egzersiz de yapılmıyorsa oldukça büyük bir endişe kaynağı olabilir. İlerleyen yaş, hızlı ya da çok kilo alıp verme, çok sayıda doğum ve genetik faktörler göğüs sarmasının sebeplerinden bazıları ama göğüs sarkmasını engellemek ya da en azından geciktirmek için yapılabilecek şeyler de yok değil. Örneğin göğüs ölçüsü ve sırt çapı ile uyumlu ve düzenli şekilde sütyen kullanmak, yüzmek, sürekli kilo alıp vermekten kaçınmak bunlardan bir kaçı. Ama en önemli etkiyi yaratan önlem tabii ki de göğüs bölgesine yönelik egzersiz hareketleri yapmak.

Bu yazımızda paylaşacağımız 10 dakikalık göğüs sarkmasını önleyici Göğüs Dikleştirme Egzersizleri ‘ni düzenli bir şekilde yaparsanız dik ve sıkı göğüslerinizi kaybetmemek hayal olmaktan çıkacaktır.

İşte evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz 10 Dakikalık Göğüs Dikleştirme Egzersizleri

1 . Şınav

göğüs dikleştirici egzersizler

Hemen herkesin bildiği şınav göğüs dikleştirmek ve sıkılaştırmak için yapılabilecek en temel egzersizlerden biri. Kollarınız ve ayak uçlarınız yerde olacak şekilde yüz üste yere uzanın. Dizleriniz, bacaklarınız ve karnınız dahil vücudunuzun hiçbir yeri yere değmemeli. Kol ve bacaklarınızı mümkün olduğunca gergin tutun. Nefes alın ve vücudunuzu yere indirin, Omuzlarınız bileklerinizin üzerine geldiğinde kalın ve eski pozisyonunuza geri dönün. Bu hareketi 10 tekrar halinde yapın.

Düzenli şınav çekmek göğüs kaslarınızı sıkılaştırır, sarkmasını engeller. Ayrıca göğüs kaslarını geliştirir.

2 . Lying Chest Fly

Lying-Chest-Fly hareketi

Bu egzersiz için yere sırt üstü yatın ve ayaklarınızı birleştirerek dizlerinizi fotograftaki gibi havaya kaldırın. Bacaklarınız yere paralel olacak şekilde havada durmalı ve beliniz yere tamamen yapışmalı. Daha sonra ağırlıklarınızı alarak kollarınızı önce havaya kaldırın, sonra yanlara doğru açın. Gövdeniz tamamen sabit kalmalı ve ayaklarınızın pozisyonunu bozmamalısınız. Bu hareketi 12 kez tekrarlayın.

Lying Chest Fly göğüs kaslarınızı çalıştırdığı gibi, karın bölgenizi ve kol kaslarınızı da çalıştıracak.

3 . Bridge With Chest Press

göğüs dikleştirici egzersizler

Dizleriniz kırık olacak şekilde yere sırt üstü uzanın. İki elinize de ağırlık alarak kollarınızı görseldeki gibi göğüs hizasında birleştirin. Ayak tabanlarınız yerden ayrılmayacak şekilde kalçanızı yavaşça havaya kaldırın aynı esnada da ağırlıkları yukarıya doğru kaldırın. Kollarınız dümdüz olmalı. Bir kaç saniye kalarak ağırlıkları indirerek başlangıç pozisyonunuza dönün. Bu hareketi 12 kez tekrar edin.

Bridge With Chest Press egzersizi göğüsleri sıkılaştırdığı gibi kalçanızı da güçlendirmenize ve sıkılaştırmanıza yardımcı olur.

4 . Bent Over Reverse Fly

göğüs dikleştirici egzersizler

Bu egzersizde de her iki elinize ağırlıklarınızı alarak ayakta başlayın. Bacaklarınız hafif açık, dizleriniz gergin olacak şekilde durun. Belinizi hafifçe bükerek öne doğru eğilin. Kollarınızı önce yana sonra yukarıya doğru kaldırın ve indirin. Bu hareketi 12 kez tekrarlayın.

Bent Over Reverse Fly egzersizi göğüsleriniz dışında sırt kaslarınızı da çalıştıracaktır.

5. Dips Egzersizi

göğüs dikleştirici egzersizler

Dips egzersizini evinizde herhangi bir sandalye, koltuk ya da tabureye dayanarak kolayca yapabilirsiniz. Kollarınızı ve bacaklarınızı resimdeki gibi yerleştirdikten sonra, bacaklarınızı kasmadan kol ve göğüs yardımı ile kalçanızı önce aşağıya doğru indirin daha sonra yukarıya doğru çıkarın. Hareketi hızlı hızlı değil, yavaşça yapmaya çalışın. Başlangıçta zorlanabilir, kollarınız titreyebilir. Ama ilerledikçe dips hareketini daha rahat yapmaya başlayacaksınız. Hareketi 7-8 tekrar halinde 3’er set olacak şekilde tamamlayın.

Dips hareketi sadece göğüs kaslarınızı sıkılaştırmak ile kalmayacak, ayrıca göğüs bölgenizi şekillendirecek ve arka kol kaslarınızı da çalıştıracaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir